Немате књига у вашој корпи SrpskiСрпскиEnglish

Историјски корени чаробне бајке

Натраг

Исторические корни волшебной сказки
Аутор Проп, Владимир Јаковљевич / Пропп, Владимир Яковлевич
Област лингвистика / књижевност
Библиотека Theoria
Датум објављивања 30.04.2013.
Формат 22.5 x 14
Тежина 444
Број страна 466
Цена 3000дин / 28.57€
Повез Меки
Писмо Латиница
ИСБН 978-86-7543-264-7
Преводилац Marija-Magdalena Kosanović, Bogdan Kosanović

У књизи Историјски корени чаробне бајке Проп је на обиљу кључне светске фолклорне и етнографске грађе створио општи методолошко-интерпретативни модел који се показао као применљив на проучавање не само бајки и легенди, већ и наративних жанрова уопште.

Тражећи историјске корене бајке, Проп заправо тражи основе бајковних слика и сижеа у реалној стварности и прошлости. Оно што треба при том објаснити јесу оне слике и ситуације које не потичу из непосредне стварности, али су и оне историјске јер је њихов настанак историјски.То значи да је Проп у овој студији настојао да продре у рационалне корене бајке и такозваног „првобитног“ мишљења уопште. Аутор за анализу бира посебну категоријубајковног жанра која се назива чаробне, а то су оне бајке у којима је реч првенствено о чаробним, чудесним средствима на којима се гради радња, односно остварују циљеви јунака.


Проп доказује да је бајка својеврсна поетска визија света, са архајским представама о стварности која окружује човека. Али стварност и фантастика ту нису присутни у нама данас уобичајеном схватању. Напротив, то чудесно, магијско, фантастично је у првобитном мишљењу човековом била својеврсна реалност, имало је своје обреде, норме, забране, веровања и ритуале, који су љубоморно чувани, а бајковно предање представља једну врсту тог колективног памћења.

У књигама Владимира Јаковљевича Пропа теме, идеје, грађа и методи истраживања увек се међусобно преплићу и допуњују. Тако се ни без ове његове фундаменталне монографије не може на прави начин схватити Пропова концепција истраживања фолклора. Важећи за претечу структурализма, Проп и овде употребљава структуралистички метод, иако то још увек није структура као систем. На почетку студије даје 15 премиса свога истраживања после којих следи њихова детаљнија разрада у наредних 9 поглавља, заснована на богатој ерудитској грађи из руског фолклора. Како је фолклор међународни феномен, и бајка са универзалним мотивима, тако је руски фолклор овде само полазишна грађа за упоредни метод који се примењује.


Садржај         Додај у корпу


Од истог писца:



 

 

© Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića